Niezapomniany wieczór

Bal maturalny to dla wielu osób bardzo ważna okazja, wieczór, w który symbolicznie żegnamy się z pewnym etapem w naszym życiu, z etapem nauki szkolnej. Często jest to również pierwsza tak duża i oficjalna impreza, w której bierzemy udział. Chyba nikt nie będzie się kłócił, że to okazja, która wymaga odpowiedniego stroju. Dla chłopców to będzie, być może pierwszy w życiu, „dorosły” garnitur, a dla dziewczyn – elegancka, balowa sukienka. Czym należy się kierować, szukając idealnej sukienki na studniówkę? O czym warto wiedzieć?

Studniówka to nadal szkolna uroczystość

Choć może trudno w to uwierzyć, jeszcze nasze babki ubierały się na studniówkę w białą koszulę i granatową spódnicę lub inny wymagany przez szkołę mundurek, tak jak na apele czy rozpoczęcia roku. Teraz podejście do stroju na bal maturalny jest znacznie luźniejsze, nie oznacza to jednak, że możemy założyć na siebie dowolny strój. Sukienka na studniówkę jak takie sztandarowe modele powinna nadawać się bardziej na wyjście do opery czy teatru, niż do klubu, ponieważ jest to mimo wszystko szkolna uroczystość. Dlatego od razu odrzucamy wszystkie modele zbyt krzykliwe lub wyraźnie podkreślające upodobanie do stylistyki konkretnej subkultury.

Stylowo i elegancko

Ogólnie rzecz biorąc, możemy sobie pozwolić na dużą swobodę przy wyborze fasonu sukienki, tak długo, jak długo pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, długość spódnicy nie powinna być mniejsza niż do połowy uda. Po drugie, jeśli decydujemy się a model z krótką spódnicą, powinien mieć za to zabudowany dekolt, i odwrotnie – sukienka eksponująca dekolt albo plecy powinna zasłaniać nogi. Ten rodzaj równowagi nie tylko sprawia, że nasz strój pozostaje elegancki, ale także będziemy się w nim czuć swobodnie.

Warto pamiętać, że to nie wygląd, ale właśnie nasza wygoda jest najważniejsza, dlatego naprawdę idealnie dobrana sukienka nie powinna nam spadać, podjeżdżać do góry, gnieść, ani w żaden inny sposób przypominać narzędzia tortur. Dlatego ważne jest również dobranie pasującego rozmiaru, nawet jeśli wydaje się nam, że jest on za duży lub za mały. Elegancka sukienka nie krępuje ruchów i pozwala nam niemal na to wszystko, co podkoszulek i spodnie od dresu.

Dobór fasonu i materiału

Na poszukiwanie idealnej sukienki na bal maturalny dobrze jest wybrać się z przyjaciółką, siostrą lub inną osobą, o której wiemy, że dobrze nam doradzi i szczerze powie, w czym wyglądamy najlepiej. A oto kilka wskazówek co do tego, jak dobrać fason do sylwetki – osoby o pełniejszych, bardzo kobiecych kształtach powinny rozglądać się za sukienkami podkreślającymi talię, z rozkloszowaną lub luźną spódnicą. Wysokie dziewczyny mogą sobie pozwolić na efektowne, długie do samej ziemi sukienki odcinane pod biustem (oznacza to, że nie mają podkreślonej talii i spódnica „zaczyna się” powyżej pasa). Z kolei dla osób drobniejszych i szczupłych można polecić sukienki o krojach asymetrycznych, raczej bez dużego dekoltu, za to mogą być krótkie.

Przed zakupem należy także przyjrzeć się składowi materiału, który znajdziemy na jednej z wewnętrznych metek sukienki. Nie warto decydować się nawet na bardzo ładną kreację, jeśli jest ona w całości lub w większości zrobiona z poliestru. Oznacza to nie tylko, że przepłacamy, ale również nie będzie nam wygodnie. Poliester to włókno sztuczne, zrobione po prostu z plastiku i z uwagi na to zupełnie nie odprowadza potu, co może wywoływać podrażnienia skóry, szczególnie po kilku godzinach przyjęcia. Szukajmy raczej materiałów pozyskanych z naturalnych włókien, jak na przykład bawełna czy wiskoza.

Wyjątkowa kreacja

Jeżeli marzy nam się naprawdę wyjątkowa sukienka, która będzie się wyróżniać na tle innych, przygotujmy się na dłuższe poszukiwania i bądźmy otwarte na wszystko, co przykuje naszą uwagę, nawet taką sukienkę, która na pierwszy rzut oka nie wygląda bardzo balowo. Bardzo wiele zależy od dodatków i tego, czy w danym stroju czujemy się dobrze, a sukienka o nietypowym kroju czy wzorze bardzo często po założeniu okazuje się idealnie do nas pasować.

Zobacz także